The most significant aspect of who we are as a community is our residents. As a result, we have a strong tradition of recognizing and rewarding people who go above and above each year.

Growing Together, Volunteer Service, Citizen Achievement, and Distinguished Citizen Awards are presented by the Municipality of Central Elgin to recognize and honour Central Elgin residents as well as non-residents who contribute to the community.

Criteria

  • Volunteers who's efforts have made a significant impact towards the development and advancement of recreational sports, arts and culture or community and social services; or
  • Who have competed or been recognized at the provincial, national or international levels in sports or arts and culture; or
  • Who have contributed in a meaningful and significant way to Central Elgin; or
  • Demonstrated remarkable abilities in gardening or landscaping, tidiness, or environmental awareness

Process

Each year, the Municipality of Central Elgin accepts nominations and searches for nominees throughout the community.

In the early fall, nominators will be notified of the status of their application. The Municipality will send award recipients a letter, and they will be acknowledged during a regular council meeting and/or an Awards Reception in the fall.

Award Categories

Citizen Achievement Awards

Arts & Cultural Achievement

Recognition will be given to individuals or groups in Central Elgin whose involvement in arts and culture has commissioned works, or received acclaim in competition, judged shows, or exhibition. Artists may receive financial remuneration for their work. To receive this award, accomplishments must have been made within the past year.

Sports Achievement

Recognition will be given to individual or team residents of Central Elgin who have garnered recognition at the provincial, national or international levels in sport. To receive this award, accomplishments must have been made within the past year.

Distinguished Citizen Award

Recognition will be given to Central Elgin residents who have contributed in a meaningful way to the Central Elgin Community. These individuals may not fit the volunteer criteria, however their selfless efforts are deserving of recognition. 

Volunteer Service Award

Recognition will be given to individuals who have contributed a significant amount of volunteer time and energy towards the development of community life in Central Elgin.  Candidates for this award need not be residents of Central Elgin. They will have made significant contributions to organizations such as Meals on Wheels, Service Clubs, Home & School Associations, Youth Groups; been a Guides and/or Scouts leader or Minor Sports Coach; and/or volunteered in a capacity such as chairing, organizing, or promoting non-profit arts and culture organizations.  These volunteers must not have received financial remuneration for their efforts other than reimbursement for travel, lodging, equipment, or supplies.

Growing Together Award

Tidiness

Recognition is given to individuals making a special effort to keep the community clean and neat-looking, who, for example, pick up trash from along the road, control weeds in public areas, remove unsightly posters or graffiti, or prevent vandalism.

Environmental Awareness

This award goes to someone who has made a special effort in areas such as waste reduction, recycling, and prevention of environmental contamination and pollution.  They may have helped to maintain and promote the natural environment of Central Elgin by protecting plants and animals in their natural habitats.

Gardens/Landscaping - Residential

Recognition will be given to individuals who take pride in their gardens.  The award includes all types of flowering annuals or perennials, bulbs, ornamental grasses, trees, shrubs, gardens, parks, or country vistas with an overall design suitable for the use and location.  Gardens may include displays of flower beds, containers, window boxes and it considers originality, diversity and balance, harmony, and quality.

Gardens/Landscaping – Commercial

Recognition will be given to businesses featuring an attractive entrance and welcoming building, seasonal decorations, floral display, planters, and landscaping.

Carolinian Restoration

This award is given in recognition of efforts to re-establish Carolinian species on tracts of land large and small.  This may include trees, tall grass prairie plans, or wetlands native to the Carolinian Life Zone.

Special Projects

This award goes to special projects that add significant value to the community, and may include gardens, quilts, or events.

How to Nominate

Please fill out a nomination form during the awards season to nominate a candidate for any of the categories listed. Applications are available electronically and in paper versions.

Previous Winners

Community Involvement 

 

Year  

Award Recipient

Details

2010  

Andrew Hibbert

For all his volunteer working in Port Stanley

2009

International Ploughing Match Committee

For the large number of volunteers working on the 2010 match here in Central Elgin

2008

Waterspots – Annette Giles

For creating the beautiful decorations for years at the 4 corners of Port Stanley

2007

Belmont Community Park Trust

For the construction of their new park in Belmont

2006

The HUB Belmont

For creating a great variety of services for their community in a short period of time

2005

Port Stanley Community Gardeners

For the gardens they have planted and maintained on public land in Port Stanley

2004

Lynhurst/St. George Community Association

For the playground at Cowan Park

Distinguished Citizen Award

 

Year

Award Recipient

2018

Ron Casier

2017

Gaylnne Cini

2016

Robert Halle

2015

Dr. Robert Burns

2014

Barb Wintermute

2013

Ross Whalls

Environment

 

Year

Award Recipient

Details

2019

Wildflowers Chuck and Jane Magri

 

2018

South Dorchester Public School

 

2017

Sparta Public School

 

2016

Jim White

For re-establishing 40 acres wetlands, ponds, and forests

2015

Cheryl Barendregt and the Thames Talbot Land Trust

For the restoration of the Hawks Cliff Woods

2014

Kevin and Faye Butters

For putting in four wetland cells to enhance water quality and provide habitat.  They also added 2 acres of upland tall grass prairie habitat.

2013

Parkside Collegiate Institute Greening Initiatives

For their work around the school

2012

Ed Pietrzak

For his naturalization of his property and all the environmental programs he teaches there and at Springwater Conservation Area.

2011

Chuck and Jane Magri

For their naturalization of their property on Fruit Ridge Line and their teaching of environmental activities.

2010

Irene Bouris

For her field naturalist work and her natural home environment for wild life

2009

Robin Baretta

For her backyard ecosystem and her art work on Species at Risk

2008

McSmith Organic Farm

For the straw bale house with solar hot water and the Hawk Cliff Raptor Banders for their work in preserving and educating about raptors for many years

2007

Joe and Gertrude Hurst

For erecting thousands of Bluebird houses and maintaining them for over 20 years

2006

Mr. And Mrs. Robert Ward

For farming organically for over 34 years

2005

Ken and Martha Laing

For their Organic farming and energy saving efforts

2004

St. Joseph's Regional Mental Health Care

Centre for their composting programme

Floral Display, Landscape Areas

 

Year

Award Recipient

2019

Loretta Vaughan and Richard Wright residential and Julia Hansford commercial

2018

Westminister Mutual commercial and Hetty Teuber residential

2017

St. Thomas Golf & Country Club commercial and Carol & Kevin Landon residential

2016

John and Karina MacFarlan commercial and Arlene Wood residential

2015

Kettle Creek Inn commercial and Laurie and Charlie Nagge residential

2014

Silverthorn - Hetty Teuber commercial and Rosemary Underhill residential

2013

Concreations (Andy & Siska DeVries) commercial and John and Diane Verbruggan residential

2012

Canadale Nursery and Goodale Farms, commercial and Andy and Rita Tadema residential.

2011

Family Flowers, commercial and Wayne and Janine Eitel and Cheryl Blackman residential.

2010

Lavender Blue and Goodhue Farms, commercial and Mike and Katie Bachner and Bob and Jeanette Walters, residential

2009

Winter Wheat, commercial and Marlene Smith on Sparta Line and Gary and Diane Rawcliffe on Springwater Road, residential

2008

Moore Water Gardens (Sue and Farley See), commercial and Susan Brookes and Wayne Hardison, residential

2007

Mickey's Boathouse, commercial and Glenn and Sharon Dutton, residential

2006

Weeds and Company (Brenda and Kees Louws) commercial and Dale and Raymond Smith, residential

2005

Irene Bouris for the development of her area in floral gardens of many types and species. Crickets Art Studio (Darren Thompson and David Greaves) for their incredibly varied landscape of their private and commercial property.

2004

Brooklins in Belmont for the floral gardens around their store. Gary and Diane Burd for their inspirational landscaping of their property on Sparta Line

Farming Excellence

 

Year

Award Recipient

2019

Harris Family Flowers Janis and Mark Harris

2018

Peter Van Ymeren and sons

2017

Randy & Crista Dykstra

2016

Salt Creek Farm Market for hiring workers through the CMHA and sale of local exclusively products

2015

Ken and Martha Laing of Orchard Hill Farm for organic, CSA farming

2014

Steed and Company Lavender Farm over 10,000 lavender plants are raised and harvested to produce a variety of products

2013

Quai du Vin Winery for their work with the vinyards as well as their promotion of their products

2012

Tammy and Albert Gredig Ron McNeil Line for their work with apples, with cider awards, baking with the high school food programme and Farmgate Market.

2011

Ian and Jocelyn Edgar Barnums Gully Line for their rare sheep breed farming and Martin and Maryann Jahnke on Sunset Rd. for their vegetable farming and stand.

2010

Markus and Josepha Taylor Belmont Rd for good stewardship on a cash crop farm and Hepburn Orchards, John Wise Ln for excellent production of food safe fruit farming

2009

Dan Debackere for turning tobacco land into a great vegetable production area and the Buis Family Farms for their diversity and co-operation in tune with the environment

Forestry/Carolinian Restoration

 

Year

Award Recipient

2019

Clint & Connie Jackson for planting over 2450 trees on their property on Sunset

2018

Ray and Sandra Brown

2017

Keith and Pam Helmer

2016

Randy and Stephanie Meeuse for over 5 acres of wetland creation and restoration

2015

Dan DeBacher for reforestry and wind rows around fields

2014

Kevin and Faye Butters for reforesting and riparian plantings to prevent erosion and 10 acres of habitat restoration with Carolinian species

2013

Tom Martin and Diane Dubois and Elizabeth Thompson for their reforestation and establishing wetland areas on their lands

2012

Verne and Rhonda Higgs on Sparta Line and Ed and Brahm Perl on Ron Mcneil Line and Edgeware for their reforestration of their properties as well as establishing naturalized areas.

2011

Dan Sullivan on Roberts Line and Paul and Yvonne Marott on Fruit Ridge Line for their Carolinian Reforestation projects.

2010

Randy and Christa Dykstra for the Carolinian reforestation of their farm

2009

Mr. & Mrs. Bryan Robinson on Thomson Line and Mr. & Mrs. John Newman on Sparta Line for their vast areas of Carolinian reforestation on their farms

2008

Phil and Lee Mauer for their Carolinian restoration of their property on Truman Line

2007

Camp Orenda for the extensive reforestation of their Guide camp in Carolinian trees and bushes over the last 5 years

2006

Bill Corner for creating a Carolinian refuge with his wife Betty by replanting 50 acres to Carolinian species and deeding it to the Nature Conservancy of Canada

2005

St. Joseph's High School Environmental Class for all their work re-establishing Carolinian species in Central Elgin

2004

Ed Pietrzak for the rehabilitation and reforestation of his property south of Sparta

Heritage

Heritage Built

Year

Award Recipient

2019

Heather Robinson & Joseph Sawicki for their restoration of Hiram Smith 1846 store in Sparta

2018

Kim Saunders for her restoration of the Windjammer

2017

Ray & Evangeline Little and Richard Little

2016

Cliff Summerville for the restoration of the Harbour House in Port Stanley

2015

Wade and Vera Davey for preservation of an 1840's home in Sparta

2014

John and Cathy Morrow for the restoration of the old library in Port Stanley

2013

Allen and Sandra Fish for the preservation of the Cole ancestral home from the 1870's

2012

Duncan and Barb Watterworth for the preservation their Georgian Style early heritage home in Lynhurst

2011

The Vedova family for the preservation of the Kettle Creek inn in Port Stanley.

2010

Steve and Alana McFadden for the preservation and restoration of the "Mud Cottage" in Sparta.

2009

Sparta Historical Society Building Committee for the preservation of the Forge and Anvil Museum built in 1827

2008

Brenda and Kees Louws for their accurate restoration of their heritage farm house on Robert's Line

2007

John Smith for he and his family's restoration of the Selbourne Mill in Port Stanley

2006

Gary and Marina Morritt for their restoration of Alma Villa, Port Stanley

2005

Jon and Vicci Coughlin for their restoration of Telegraph House, Port Stanley

2004

Sam and Faith McLorn for their restoration of the Moore House, Sparta

Heritage Cultural

Year

Award Recipient

2018

Heritage Port Stanley for their heritage signs

2017

David Harding

2016

Charlie Sumner for creating reproduction models of last historic buildings

2015

Dowler Karn Museum for their preservation of commercial history

2014

Robert Burns and Craig Cole for the publication of "Port Stanley: The First 100 Years"

2013

Andrew Hibbert for his publications and research on the history of Port Stanley

2012

Dorothy (Dot) Sale for interest in writing articles and books on the history of the Village of Belmont

2011

Glenn Dutton for his work preserving the history of the Lynhurst area.

2010

Jim Mathieson for his work with Heritage Port  preserving Port Stanley's History.

2009

Jean McDougall for all her work establishing the Stork Club Museum and Interpretive Centre.

2008

William Fishleigh for his volunteer manning of the Forge and Anvil Museum in Sparta every weekend from May to October for the past 6 years

2007

Doors Open Port Stanley/Sparta for opening buildings and featuring events that show the heritage of our area

2006

North Yarmouth Historical Society for their preservation of the Dan Paterson Cabin, the windmill and water tower

2005

Lois Joliffe for her many years of volunteer work with the Port Stanley Terminal Rail

2004

Craig Cole for the many DVD's produced on the Port Stanley region for Heritage Port

Heritage Lieutenant Governor's Award

Year

Award Recipient

2012

Nancy Prothero for all her work publishing the many books on the history of Port Stanley in conjunction with her husband Frank Prothero.

2011

Frank Prothero for all his work publishing the many books on the history of Port Stanley in conjunction with his wife Nancy Prothero.

2010

Jane Zavitz-Bond for her work preserving the history of the Quakers in Sparta and Canada as a whole.

2009

Don Cousins for his many years with the Elgin Historical Society, Heritage Port and work with the Cameron slides.

2008

Bill Turvey for his 25 years of work with the Port Stanley Terminal Railway and his work in the Railway Hall of Fame

2007

Sally Martyn for over 30 years of heritage preservation in Sparta, including the establishment of the Forge and Anvil Museum

2006

Don Williams for being one of the originators and 25 years of volunteer work with the Dan Patterson Steam Show

Heritage Lifetime

Year

Award Recipient

2014

Joanne Erikson for being the curator of the Tweedsmuir books at the Women's Institute for over 20 years

2010

Joan Mansell for her work with the North Yarmouth Historical Society, the Women's Institute and the Kettle Valley Pioneers

2009

Richard Haddow for his dedicated work with the North Yarmouth Historical Society

2008

Eilene Stewart for her and her husbands' work publishing books on the flaura and fawna of Elgin and their discoveries of unique species

2006: changed to Lieutenant Governor's award

2005

Frank and Nancy Prothero for their many publications on the history of Port Stanley and the fishing industry

2004

John Martyn for all his work with the Sparta Historical Society, Heritage Central Elgin and the Elgin-St. Thomas Archives Association as well as publishing The History of the Sparta Settlement

Heritage Natural

Year

Award Recipient

2013

Helen and Dennis North for planting over 750 Carolinian trees

2012

John Martyn for preserving the natural heritage of Carolinian life zone for over 60 years.

2011

Peter Corner for his continued work preserving the Carolinian life zone on the 50 acres his father Bill Corner set up on Fruit Ridge Line

2010

Wayne Hardison and Sue Brooks for their restoration of Carolinian species on the Prospect St. property in Port Stanley.

2009

The Girls Guides for the Carolinian restoration at Camp Orenda.

2008

Cyril Crocker for all his work with the Hawk Cliff Raptor Banders and the St. Thomas Field Naturalists as well as assisting the Stewarts with their publications

2007

Jon Mansell for the Carolinian reforestation of his property on Ferguson Line for many years

2006

Ed Pietrzak for the restoration of Carolinian forests and wetlands on his tree farm on Dexter Line

2005

Ron Casier for the infilling of Carolinian forests using pits and mounds on his farm on Southdale Line

2004

Bill Corner for the Carolinian restoration of his 50 acre property in both forest and marsh on Fruit Ridge Line

Special Projects

 

Year

Award Recipient

Description

2019

Melissa Schneider, Julia Handsford and John Shanahan

Sparta Community Mailbox

2018

Port Stanley BIA

Transformer Box Wrapping

2017

Sparta Stitchers

Canada 150 Quilt

Tidiness

 

Year

Award Recipient

Description

2019

Bob Wardle

St. George Street area

2018

St. Thomas & District Horticultural Society

 

2015

Ken and Debra Jarvis

Voluntarily cleaning the siderides south of Sparta

2014

Ben Juarex

For his daily cleaning of public areas in Port Stanley

2013

Vera Martin

For continuing her work cleaning the road sides around Sparta

2012

Sparta Scouting Group

Cleaning the community of Sparta every year

2011

Port Stanley Public School and the Port Stanley Village Association

For cleaning up the East berm.

2010

Belmont Scouting Group

For cleaning Union Street Park and Talbot Trail Optimists for Cleaning Hwy 3

2009

Bill Jibson

For cleaning Dexter Line

2008

Harriet and Dave DeJonge

For organizing the adopt a street in Port Stanley

2007

Lynhurst/St. George Community Association

For cleaning their community every Earth Day for many years

2006

Knox Presbyterian Church

For organizing an Earth week cleanup of Belmont for many years

2005

Golden K Kiwanis Club

For maintaining Sunset Road

2004

Linda Sanderson, Harriet DeJonge, and  Vera Martin

For cleaning the roads in their communities

Turf and Ground Cover

 

Year

Award Recipient

Description

2008

Joe and Helen DeMoor

For their mix of turf with clover and skree cover

2007

Malcolm and Donna Rust

For the good mix of turf and groundcovers

2006

Linda and Bill Sanderson

For their use of both turf and ground covers

2005

St. Joseph's Regional Mental Health Care

Centre for the IPM and use of their created compost on their lawns and gardens.

2004

St. Thomas Golf and Country Club

For their Integrated Past Management and Audubon designation due to their creative work on the 14th hole

Volunteer Service Award

 

Year

Award Recipient

2019

Chad Ghattas

Charles Rewbotham

Margaret Berry

Todd Noble

 Kevin Moreland

2018

Willa McDiarmid

Pat Mellor

2017

Shirley Dale

Marjorie Higgs

Al Futcher

Dan Peterson

Fred Satterley

Heart & Hands Quilting Group

Elgin Piecemakers Quilting Group

Scott Shakier

2016

Brian Welsh

Douglas Mayer

Vicki Casey

2015

Cassie Williams

Don MacKinnon

Jim and Angela Howie

Melanie Taylor

Nancy Millman

Nancy Moore

 Port Stanley United Church Needle Exchange Volunteer Group

Ray Filewood

Yarmouth Glen Women's Institute

Yvonne Steer

2014

Mark Rice

Betty Rogers

Joan Mansell

Kellie Churchill

Robert Halle

Shiela Wood

2013

Rosemary Damman

Suzi LaPorta

Port Stanley Lionness Club

Port Stanley Volunteer Gardeners

Gloria Smith

Heather Telford